Skip links

Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/wp-content/uploads/PAP.JPG) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/sfp/new.fizjoterapeuci.org/:/home/klient.dhosting.pl/sfp/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/sfp/new.fizjoterapeuci.org/public_html/wp-includes/class-wp-image-editor-imagick.php on line 131

Konferencja Prasowa w PAP (6.09.2013)

6 września 2013 roku w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się Konferencja prasowa, zorganizowana z inicjatywy Zarządu Głównego SFP, której głównym celem było zwrócenie uwagi mediów na konsekwencje braku uregulowań zawodu Fizjoterapeuty. 

Poniżej znajdziecie:

– pełny Komunikat Prasowy, jaki został przekazany przybyłym na konferencje dziennikarzom, 
– galerię zdjęć z konferencji, 
– film pod tytułem „Zostań fizjoterapeutą”, który był wyemitowany podczas konferencji, 
– linki do zamieszczonych w różnych mediach (TV, Radio, Serwisy internetowe) relacji z konferencji oraz poruszanych na niej problemach. 



KOMUNIKAT PRASOWY

Raport „Pacjenci w rękach pseudospecjalistów.
Konsekwencje braku ustawy o zawodzie fizjoterapeuty”

 

Polska jest jednym z ostatnich państw w Unii Europejskiej, które nie ma przepisów regulujących zawód fizjoterapeuty – alarmuje Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska. Stwarza to realne zagrożenia dla zdrowia a nawet życia pacjentów. Zabiegi wykonywane przez pseudoterapeutów są często sprzeczne z aktualnym stanem wiedzy medycznej, opóźniają rozpoczęcie właściwej terapii oraz nie podlegają żadnej kontroli.

Aby zapewnić pacjentom należytą ochronę Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska rekomenduje wprowadzenie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Powinna ona określać:

·     Organizację i zadania Izby Fizjoterapeutów takie jak nadawanie prawa wykonywania zawodu, kontrola należytego wykonywania zawodu, prowadzenie rejestru fizjoterapeutów (obecnie brak rejestru!), kontrola jakości kształcenia akademickiego i podyplomowego;

·         Zasady wykonywania zawodu, w tym kompetencje i obowiązki fizjoterapeutów;

·         Zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu;

·         Zakres odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów.

Oświadczenie na temat konieczności wprowadzenia ustawy o zawodzie fizjoterapeuty wydał 2 września 2013 r. Konsultant Krajowy ds. Neurologii prof. dr hab. n. med. Danuta Ryglewicz. Dzień później Sekretarz Generalny Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT) Brenda J. Myers napisała list do wszystkich polskich fizjoterapeutów: Światowa Konfederacja Fizjoterapii (WCPT) stoi na stanowisku, że fizjoterapeuci są niezależnymi profesjonalistami, którzy posiadają prawo wydawania niezależnych, fachowych ocen i podejmowania diagnostycznych decyzji gdziekolwiek pracują w zgodzie z współczesną wiedzą fizjoterapeutyczną, kompetencjami i zakresem obowiązków, które powinny być zawarte w odpowiednich przepisach.

Zgodnie z obowiązującym prawem, fizjoterapeutą może nazywać się niemal każdy. Brak przepisów regulujących ten zawód, powoduje, że pacjent korzysta z „terapii”, którą wykonują osoby, nawet po kilkugodzinnych kursach. Terapeuci alternatywni najczęściej nie mają podstaw wiedzy anatomicznej, a równie często wystarczającego doświadczenia, czy dostępu do nowoczesnych urządzeń diagnostycznych. W ich ręce trafiają chorzy z nowotworami, dzieci z poważnymi wadami rozwojowymi, czy też chorzy ze stwardnieniem rozsianym.


– Pacjenci z tak groźnymi chorobami potrzebują specjalistycznej diagnostyki i opieki profesjonalnego terapeuty. Zamiast tego często trafiają w ręce pseudospecjalistów. Terapie, które prowadzą są czasem sprzeczne z obecnym stanem wiedzy medycznej – mówi Aleksander Lizak, członek zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Dzieje się tak przez ograniczony dostęp do fizjoterapii. Mimo, że zapotrzebowanie na tego typu usługi z każdym rokiem systematycznie rośnie, to zgodnie z szacunkami GUS, wydatki na prywatne usługi przewyższają kilkakrotnie środki przeznaczane na ten cel przez NFZ. W efekcie pacjenci, których nie stać na płatną pomoc, miesiącami muszą czekać na wizytę u specjalisty. Wobec sukcesywnie pogarszającego się stanu zdrowia decydują się na pseudoterapie.

Powodem jest także brak świadomości wśród pacjentów. Aż 73% ankietowanych, w badaniu przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, wskazało że słowo „fizjoterapeuta” to synonim słowa „masażysta”.

– Chorzy, którzy najczęściej potrzebują szybkiej pomocy, nie pytają o kwalifikacje. Nie potrafią odróżnić pracownika medycznego od „terapeuty amatora”, a pomocy szukają najczęściej przez wyszukiwarki internetowe. W efekcie w Polsce wciąż mamy do czynienia z przypadkami, trwałej utraty zdrowia przez pacjentów korzystających z usług „kręgarzy” czy „terapeutów wschodnich” – mówi Maciej Krawczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Inicjatywę SFP wspierają polscy artyści – Ewa Gorzelak, Dorota Chotecka, Radosław Pazura, Piotr Gąsowski i Dariusz Gnatowski oraz największe stowarzyszenia pacjentów z problemami wymagającymi pomocy fizjoterapeutycznej: Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Stowarzyszenie Bioderko, Fundacja Bioderko, Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja SMA, Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera Nie-Grzeczne Dzieci, Fundacja Udaru Mózgu, Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków.


– W 2003 r. przeżyłem ciężki wypadek samochodowy. Miałem dużo szczęścia, że trafiłem na kompetentnych specjalistów, którzy pomogli mi stanąć na nogi. Gdyby nie szybka i intensywna fizjoterapia, mógłbym do końca życia jeździć na wózku. Chciałabym żeby inni chorzy też mieli taką szansę, dlatego postanowiłem poprzeć działania Stowarzyszenia Fizjoterapii Polskiej – mówi aktor Radosław Pazura.


– Jestem człowiekiem bardzo czynnym życiowo, zawodowo i  co najważniejsze – sportowo! W związku z tym dość często przydarzają mi się kontuzje. Wiadomo, nie jestem nastolatkiem, ani nawet „dziestolatkiem”;-). Podczas ubiegłorocznych zawodów tenisowych artystów Baltic Cup w Niechorzu, zerwałem mięsień brzuchaty prawej łydki! Jak się okazuje, wszystko w życiu jest „po coś”. Dostałem się w ręce fachowców  ze stowarzyszenia Fizjoterapia Polska w hotelu Sandra w  Pogorzelicy (Radek). Po paru dniach intensywnej terapii, mogłem chodzić, po wizycie  w warszawskiej Klinice ” Fabryka Zdrowia Pourazie” (Ernest Wiśniewski) mogłem biegać, a po odwiedzinach Olka Lizaka na planie zdjęciowym pod Krakowem, zacząłem tańczyć! I to wszystko w niedługim okresie!  Parę miesięcy temu, przygotowując się do Triathlonu, odnowiła mi się stara, tenisowa kontuzja sprzed pięciu lat. Teraz jestem w trakcie procesu rehabilitacyjnego, po operacji stawu kolanowego, uzupełnionej przeszczepem komórek macierzystych, którą wykonał mi wspaniały doktor Marek Krochmalski w klinice Magnus w Łodzi. I znowu z pomocą przyszła Fizjoterapia Polska!!! Czuję , że trafiłem w ręce wspaniałej „mafii”, i najważniejsze…Nie mam zamiaru z rąk tej „mafii” uciekać!!! To nie są cudotwórcy! To są po prostu świetni profesjonaliści! Dzięki serdeczne! – powiedział Piotr Gąsowski. 


– Od kilku lat miałem skomplikowaną kontuzję nogi, która na kilka miesięcy mnie unieruchomiła. Byłem zmuszony poruszać się na wózku  bądź o kulach. Powrót do zdrowia z medycznego punktu widzenia posuwał się do przodu, jednak moja sprawność fizyczna nadal była ograniczona. Nie wiem,  jak wyglądałby mój powrót do życia zawodowego gdyby nie aktywna i cykliczna fizjoterapia, dzięki której mogę normalnie funkcjonować . Nie każdy ma szansę trafić do tak dobrych specjalistów. Dlatego popieram działania związane z upowszechnieniem dostępu do fachowej i aktywnej fizjoterapii i jestem jednym z założycieli fundacji „Wstańmy razem – aktywna rehabilitacja” – powiedział Darek Gnatowski. 


– Jestem mamą trójki dzieci i nieraz korzystałam z pomocy fizjoterapeuty – czy to aby zlikwidować napięcia mięśniowe paromiesięcznego dziecka, powalczyć z paraliżem nerwu twarzowego wywołanego chorobą nowotworową, czy w ramach rehabilitacji kręgosłupów dzieci w wieku szkolnym  jak i swojego własnego. Również z racji mojej działalności w Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w IPCZD spotykam dzieci z różnego rodzaju urazami, paraliżami, po amputacjach. Widziałam jak praca z fizjoterapeutą jest w stanie przywrócić im komfort życia, usprawnić funkcjonowanie. Bardzo ważne jest to, aby w miarę szybko trafić w odpowiednie ręce wykwalifikowanego specjalisty, który będzie ćwiczył z dzieckiem lub nauczy nas rodziców jak te ćwiczenia wykonywać w domu. – powiedziała Ewa Gorzelak


Zapraszamy do zapoznania się z Raportem Medialnym podsumowujący przeprowadzone w mediach działania, mające zwrócić uwagę publiczną na problem zagrożeń i niebezpieczeństw wynikających z braku uregulowań prawnych zawodu fizjoterapeuty. Raport został przygotowany na zlecenie SFP przez Agencję Public Relations Bridge (www.bridge.pl ) KLIKNIJ ABY PRZECZYTAĆ RAPORT 

{gallery}galeria/0609{/gallery}

Leave a comment

  1. Ustawa o zawodzie Fizjoterapeuty – korzyści dla Pacjentów, budżetu Państwa i Fizjoterapeutów – Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska
    Permalink
This website uses cookies to improve your web experience.
X
Explore
Drag