- 1. Fizjoterapia w chorobach nerwowo-mięśniowych
- 2. Rdzeniowy zanik mięśni
- 3. Dystrofia Duchenne’a (DMD)
- 4. Miopatie wrodzone
- 5. Co dalej ze standardami postępowania w chorobach nerwowo- mięśniowych?
Co dalej ze standardami postępowania w chorobach nerwowo- mięśniowych?
Podsumowując można stwierdzić, że fizjoterapia jest uznaną częścią procesu leczenia w chorobach nerwowo- mięśniowych. Planowane są kolejne spotkania z rodzinami osób chorych we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. W Polsce jest wiele do zrobienia.
Osoby chore na choroby nerwowo- mięśniowe i ich rodziny, w badaniu ankietowym zgodnie wskazali na potrzebę wprowadzenia w Polsce szybkiego dostępu do lekarzy, fizjoterapeutów i innych specjalistów, odpowiedniego przygotowania kadr medycznych w zakresie postępowania w chorobach nerwowo- mięśniowych, stworzenia jednolitych standardów leczenia w całej Polsce, wdrożenia nowoczesnych form leczenia, w tym fizjoterapii oraz stworzenia wyspecjalizowanych ośrodków. Konieczne jest także prowadzenie badań oceniających skuteczność fizjoterapii oraz opracowanie systemu informacyjnego oraz poradników dla chorych osób.
SFP podejmie wszelkie działania, które mogłyby poprawić sytuację chorych osób oraz podnieść poziom przygotowania zawodowego fizjoterapeutów. Zarząd SFP dostrzega konieczność prowadzenia specjalistycznych szkoleń dla fizjoterapeutów w zakresie diagnostyki funkcjonalnej i fizjoterapii. W przyszłości planujemy organizację warsztatów praktycznych w tym zakresie. Chcielibyśmy, by w ramach Dobrej Praktyki Fizjoterapeutycznej, propagowanej przez SFP, zgłaszali się fizjoterapeuci, którzy mają doświadczenie w pracy z osobami z chorobami nerwowo-mięśniowymi. Wielu pacjentów z różnych rejonów Polski poszukuje wykwalifikowanych fizjoterapeutów.
Zachęcamy wszystkie organizacje, instytucje, podmioty lecznicze, osoby prywatne do współpracy. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem SFP.