Skip links

Fizjoterapia w chorobach nerwowo-mięśniowych

Rdzeniowy zanik mięśni

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska już od kilku lat współpracuje z Fundacją SMA, która zrzesza osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni i ich bliskich. W cyklicznych konferencjach Weekend ze SMA-kiem, organizowanych przez Fundację SMA, uczestniczą specjaliści różnych dziedzin medycyny. Zarząd Oddziału Mazowieckiego SFP, członkowie SFP, pracownicy naukowi Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa oraz inni fizjoterapeuci, którym bliskie jest wspieranie osób chorych, corocznie wspomagają Fundację organizując warsztaty z zakresu fizjoterapii. Przedstawiciele SFP kilkukrotnie wygłaszali wykłady w sesji naukowej. Działania Oddziału wspomagane są przez studentów fizjoterapii z kliku uczelni m.in. Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Społecznej Akademii Nauk i innych.





Dotychczas w czasie konferencji fizjoterapeuci oceniali postawę ciała, funkcję mięśni mimicznych i siłę mięśni tułowia oraz funkcję ruchową stawów biodrowych.  W czasie ostatniej konferencji organizowanej w dniach 18-19.08. 2017 roku, zajęliśmy się zaburzeniami połykania. W sesji teoretycznej zaprezentowano wykład, w którym omówiono wyniki badań przeprowadzonych w trakcie poprzednich konferencji. Dla uczestników konferencji, które zgłosiły problemy z połykaniem, w dniu 30.09.2017 zorganizowano kolejne bezpłatne warsztaty. Każda z chętnych osób, po dokładnym badaniu, otrzymała indywidualne zalecenia.






Wielką satysfakcję sprawiają nam Studenci. Odważnie i z oddaniem wypełniali powierzane im zadania, a przy okazji wiele się nauczyli. W tym roku Studenci kilku uczelni uczestniczyli w badaniu kilkudziesięciu osób z SMA!!! Polska fizjoterapia jest w dobrych rękach.



Temat fizjoterapii osób chorych na SMA pojawił się także podczas konferencji zorganizowanej w dniach 28-29.04.2017 w Poznaniu przez oddział Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo – Mięśniowych. Dr Agnieszka Stępień, członek Zarządu SFP, poprowadziła wykłady dla fizjoterapeutów oraz wygłosiła wykład „Rdzeniowy zanik mięśni – współczesna fizjoterapia. Dowody naukowe”.




Kilku znanych prelegentów, specjalistów w dziedzinie neurologii, genetyki, ortopedii, pediatrii, w trakcie swoich wystąpień wspomniało o znaczeniu wczesnej i właściwie prowadzonej fizjoterapii w leczeniu chorób nerwowo- mięśniowych.

Dziękujemy wszystkim fizjoterapeutom z SFP, studentom i wolontariuszom za wszelką pomoc i bezinteresowne zaangażowanie w pomoc osobom chorym na rdzeniowy zanik mięśni.

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.
X
Explore
Drag