Skip links

Ból głowy rano? Zmień poduszkę na ergonomiczną!

Sen powinien dawać regenerację i pozwolić nabrać sił na nowy dzień. Jednak czasem czujemy ból głowy po przebudzeniu. Jedną z przyczyn może być źle dobrana poduszka.

Co powoduje poranny ból głowy?

Jeśli pominiemy czynniki takie jak zbyt krótki sen, choroba czy nadużywanie alkoholu, jednym z powodów porannego bólu głowy może być niewłaściwa poduszka. Jeżeli jest zbyt wysoka lub zbyt niska, nie daje właściwego podparcia głowy i szyi w naturalnej pozycji. W efekcie obciążone są nie tylko mięśnie i ścięgna, które same w sobie mogą boleć, ale także szyjny odcinek kręgosłupa i powiązane z nim nerwy.

Konsekwencje codziennego bólu głowy

Ból karku, ból głowy, migrena – wszystkie one utrudniają nam funkcjonowanie i nie pozwalają w pełni cieszyć się życiem. Wpływa to na cały nasz dzień. Zamiast ruszyć z energią do swoich spraw próbujemy znaleźć rozwiązanie. Środki przeciwbólowe mogą pomóc usunąć objawy, ale nie likwidują przyczyn bólu, a spożywane w nadmiernych ilościach obciążają układ pokarmowy. Co gorsza, ból szyi lub głowy to nie tylko subiektywne odczucie dyskomfortu i może mieć skutki społeczne. Po pierwsze powoduje gorszy nastrój i zwiększa nerwowość, co przekłada się na relacje międzyludzkie i gorszą komunikację z bliskimi czy współpracownikami. Po drugie długotrwały ból i napięcie mogą obniżać koncentrację i zmniejszać szybkość reakcji, co ma ogromne znaczenie choćby za kierownicą.

Czy wystarczy zwykła poduszka?

W Polsce najczęściej spotykane są tradycyjne poduszki, składające się z bawełnianej poszewki i wypełnienia z materiałów syntetycznych (np. włókno poliestrowe) lub naturalnych (np. pierze). Mają one jedną zasadniczą wadę: takie wypełnienie zbija się, zmniejsza objętość i w efekcie podparcie głowy staje się coraz niższe. Ponadto często spotykany jest prawie kwadratowy rozmiar 70×80 cm. Taka poducha jest zwyczajnie za duża i zamiast podpierać głowę i szyję ląduje również pod łopatkami, albo jest zginana w pół. Niektórzy stosują też taką poduszkę, a na niej mniejszy jasiek, który ma choć trochę wesprzeć szyjny odcinek kręgosłupa. Do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale nie jest to stabilne ani ergonomiczne rozwiązanie. Zbyt płaska poduszka sprawia, że głowa opada za nisko – zwłaszcza w połączeniu z niewłaściwym materacem. W efekcie może to powodować nie tylko poranny ból głowy i szyi, ale też zwiększać chrapanie w ciągu nocy. Wiele zależy to od ogólnego stanu zdrowia i pozycji snu, ale długotrwałe niewłaściwe ułożenie w końcu zawsze daje negatywny efekt. Podobnie zresztą jest ze zbyt wysoką poduszką, która sprawia, że szyjny odcinek kręgosłupa znajduje się podczas leżenia powyżej odcinka grzbietowego. To też nie jest naturalna pozycja i też może powodować dyskomfort!

Nowocześniejszym rozwiązaniem są różnego rodzaju poduszki piankowe i lateksowe. Tu rzadziej dochodzi do szybkiego „spłaszczenia”, ale też występują różne problemy. Nie wszystkie mają ergonomiczny kształt i są wykonane z dobrej jakości materiałów.

Czym wyróżniają się poduszki ergonomiczne TEMPUR®?

Firma TEMPUR® do kwestii poduszek podchodzi bardzo poważnie. Wie, że każdy z nas jest inny, różnimy się pod względem sylwetki, preferencji, pozycji snu… Dlatego właśnie gama poduszek TEMPUR® jest tak szeroka. Wśród dostępnych modeli i rozmiarów każdy powinien znaleźć tę najlepszą dla siebie. Dobór odpowiedniej poduszki to jak dobór wygodnych butów, dopasowanej sukienki czy garnituru – z tą różnicą, że będziemy na niej spędzać 7-8 godzina każdej nocy. Poza tym poduszki TEMPUR® wyróżnia materiał, z którego są wykonane – stworzony przez NASA, redukujący nacisk i dopasowujący się precyzyjnie do kształtu ciała. Pozwala on uzyskać niezwykle komfortowe podparcie we właściwej pozycji, a przy tym jest trwały i zachowuje swoje właściwości przez wiele lat.

Preferowana pozycja snu: na plecach

Jest to najprawdopodobniej najlepsza i najzdrowsza pozycja snu. Ciało może całkowicie się odprężyć. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie podparcie głowy, żeby wraz z kręgosłupem tworzyła linię prostą. Jeśli doskwiera Ci ból karku, możesz potrzebować nieco niższej poduszki, aby głowa nie była zbytnio uniesiona, co może nadwyrężać szyję. Poduszka do spania na plecach po prostu nie powinna być zbyt wysoka. Nadal jednak potrzebujesz dodatkowego wypełnienia w dolnej części poduszki, dla zapewnienia właściwego podparcia karku.

Specjalnie dla osób śpiących na plecach stworzono poduszkę TEMPUR® Millennium, która precyzyjnie dopasowuje się do głowy, szyi i ramion. Jej kształt może też pomagać w razie problemów z chrapaniem.

U osób śpiących na plecach sprawdzi się również poduszka TEMPUR® Symphony. Ma dość tradycyjny, lekko zaokrąglony kształt. Jest bardziej miękka niż TEMPUR® Millennium. Zapewnia stabilne podparcie, bez przesunięć i odkształceń, przez całą noc. Nadaje się ona również do spania na boku.

Preferowana pozycja snu: na boku

Jest to najpowszechniejsza pozycja snu. Wiele badań wskazuje, że nawet wybór boku ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Istotna jest też wielkość: poduszka do spania na boku powinna mieć odpowiedni rozmiar. Jeśli śpiąc w tej pozycji doświadczasz bólu karku, potrzebujesz twardszej poduszki, która zapewni lepsze podparcie i wypełni lukę między uchem a zewnętrzną częścią ramienia.

W tej sytuacji sprawdzi się poduszka TEMPUR® Original. Jej ergonomiczny kształt dopasowany jest do naturalnej krzywizny naszego ciała, podpierając głowę i szyjny odcinek kręgosłupa.

Doskonałym rozwiązaniem dla ludzi śpiących na boku może też być poduszka TEMPUR® Sonata. Jej kształt przypominający nieco półksiężyc sprawia, że otula i podpiera szyję nawet wtedy, gdy często zmieniasz pozycję i przewracasz się z boku na bok w ciągu nocy.

Preferowana pozycja snu: na brzuchu

Podobno tę pozycję snu najczęściej wybierają osoby bardzo emocjonalne. Nie sprzyja ona jednak naszemu zdrowiu, gdyż obciąża kręgosłup oraz sprawia, że narządy są uciskane podczas nocy.

Niemniej jednak są osoby które nie wyobrażają sobie snu w innej pozycji. Jaka poduszka do spania na brzuchu będzie najlepsza? Polecamy TEMPUR® Ombracio. Jej wyjątkowy, opatentowany kształt oraz wypełnienie z miniaturowych poduszeczek z materiału TEMPUR® sprawiają, że możesz ją ściskać i formować, aby uzyskać najbardziej komfortową pozycję. Pokrowiec wewnętrzny i pas boczny z materiału 3D poprawiają natomiast cyrkulację powietrza przez wnętrze poduszki, co ułatwia oddychanie.

Równie ważny jak wybór modelu jest też wybór rozmiaru poduszki, a szczególnie jej wysokości. Generalnie im mocniejsza budowa ciała i szersze ramiona, tym wyższej poduszki potrzebujemy. Znaczenie ma również twardość materaca. Na miękkim, takim w który bardziej się zapadamy, wystarczy niższa poduszka, na twardszym zwykle potrzebna jest wyższa. Odpowiednio dobrana poduszka sprawi, że bolący kark po spaniu odejdzie w niepamięć!

Korzystanie z odpowiedniej poduszki jest sprawą kluczową dla naszego snu. Dobór kształtu, rozmiaru i twardości jest kwestią indywidualną. Zachęcamy więc, by osobiście przetestować poduszki TEMPUR® i znaleźć tę perfekcyjnie dopasowaną. O pomoc przy doborze kształtu, rozmiaru i stopnia twardości poduszki do spania warto też poprosić doradcę pracującego w specjalistycznym salonie z materacami i poduszkami!

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.
X
Explore
Drag