Skip links

Warsztaty „Oswoić chorobę” we Wrocławiu- fizjoterapia w Dystrofii Duchenne’a

Co warto wiedzieć o fizjoterapii w Dystrofii Duchenne’a?

27-28 kwietnia 2018 odbyło się we Wrocławiu kolejne warsztaty „Oswoić chorobę” dla rodzin chłopców z Dystrofią Duchenne’a organizowane przez Fundację Salemander. Spotkanie otworzyła oficjalnie prezes Fundacji Salemander Iveta Spolnik. W czasie spotkania rodzice  mieli możliwość wysłuchania wykładów o  diagnostyce i leczeniu kardiomiopatii, postępowaniu w przypadku pojawienia się zaburzeń oddechowych lub stanów zagrożenia życia oraz o fizjoterapii i profilaktyce. Jeden z warsztatów poświęcono tworzeniu właściwych relacji wewnątrz rodziny. Wykład i warsztaty z zakresu fizjoterapii poprowadziła dr Agnieszka Stępień. Na wstępie przekazano uczestnikom informacje o Krajowej Izbie Fizjoterapeutów oraz działaniach podejmowanych przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska na rzecz pacjentów. W warsztatach uczestniczyła grupa fizjoterapeutów z różnych stron Polski. To już kolejne nasze spotkanie. Wspólnie zbieramy doświadczenia w czasie zajęć praktycznych i ustalamy właściwe postępowanie. Zapraszamy wszystkich fizjoterapeutów pracujących z chłopcami z dystrofią Duchenne’a do udziału w kolejnych warsztatach. Tym razem temat przewodni w sesji fizjoterapeutycznej brzmiał „Ćwiczmy nie tylko żuchwę”. Wspólnie analizowaliśmy czynniki które mogą wpływać na jakość gryzienia i połykania. Jak zwykle było wielu chętnych do demonstracji ćwiczeń. Okresowo tworzyła się kolejka oczekujących. W czasie spotkania omawiano także postępowanie dostosowane do potrzeb osób zgłaszających nieprawidłową funkcji kończyn górnych. Przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowych spotkań z chłopcami chorymi na dystrofię Duchenne’a i ich rodzicami. Co warto wiedzieć o fizjoterapii w dystrofii Duchenne’a? Odpowiedź zawarto poniżej…

 

10 zasad fizjoterapii w dystrofii Duchenne’a.

  1. Dystrofia Duchenne’a należy do chorób nerwowo – mięśniowych – ćwicz ale nie przemęczaj!!!
  2. Dokonuj regularnej oceny funkcjonalnej oraz postawy ciała. Postawa ciała zmienia się raz z postępem choroby i może wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie ruchowe.
  3. Zapobiegaj ograniczeniom zakresu ruchu, zwłaszcza w stawach biodrowych i skokowych. Chodzenie na palcach, typowe w dystrofii Duchenne’a, ma związek z ograniczeniem ruchu wyprostu w stawach skokowych. W stawach biodrowych często stwierdza się ograniczenie wyprostu i przywiedzenia.
  4. Dbaj o mięśnie tułowia, zwłaszcza o mięśnie brzucha i mięśnie odpowiedzialne za stabilizację łopatki.
  5. Stymulacja oddychania wzmacnia mięśnie tułowia i poprawia parametry oddechowe. Stosuj ćwiczenia oddechowe w codziennej praktyce.
  6. Istotne jest wzmacnianie mięśni pośladkowych, które są szczególnie aktywne podczas chodu, utrzymywania pozycji w klęku i wstawania z podłogi.
  7. Dbaj o mobilność w odcinku szyjnym kręgosłupa. Wzmacniaj mięśnie odpowiedzialne za zgięcie. Ruchomość i prawidłowa funkcja mięśni w odcinku szyjnym jest jednym z czynników warunkujących prawidłowe połykanie.
  8. Badaj często ustawienie kręgosłupa. Skolioza utrudnia codzienne funkcjonowanie i wpływa niekorzystnie na parametry oddechowe.
  9. Pionizacja zapobiega ograniczeniom ruchu w stawach kończyn dolnych i zmniejsza ryzyko rozwoju skoliozy.
  10. Unikaj intensywnego masażu napiętych i przerośniętych mięśni.

Istotna jest współpraca z innymi specjalistami, a szczególnie z neurologiem, genetykiem, pediatrą, kardiologiem, pulmonologiem, ortopedą, neurologopedą i psychologiem!!!

 

[vc_empty_space][vc_gallery type=”nivo” interval=”3″ images=”6663,6666,6667,6668,6673″ img_size=”full”]

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.
X
Explore
Drag